Město Boskovice se rozhodlo pro rozdělení základní školy

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 3/2024, vloženo dne 27.02.2024

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * V úterý 5. března bude zastupitelstvo města Boskovice schvalovat budoucí podobu základní školy. Vedení města, které má v zastupitelstvu většinu, má ale již jasno. Na pondělním jednání se rozhodlo po téměř dvaceti letech rozdělit školu znovu na tři samostatná zařízení. „Dostali jsme se ke konci roční práce. Myslíme si, že již je čas, abychom přešli ke skutečnému rozhodnutí. A rada města rozhodla doporučit zastupitelstvu variantu rozdělení školy na tři,“ informovala starostka města Jana Syrovátková s tím, že shodu našel tento krok v koalici a cítí také podporu některých opozičních zastupitelů.
„Není to kritika naší školy, ale popis toho, jak si představujeme vzdělávání. Ale stejně tak si ho přeje i pan ředitel, zástupci a učitelé,“ uvedla starostka na nedávném setkání s veřejností, kde radní zúžily rozhodnutí na dvě možnosti. Ponechat jednu školu jako doposud, nebo se vrátit k modelu tří škol, který platil v Boskovicích do roku 2005. Nyní je jasno, že se má základní škola znovu rozdělit. Definitivní rozhodnutí musí schválit zastupitelé na mimořádné schůzi, v úterý 5. března. Bezprostředně na to bude vypsané výběrové řízení na nového ředitele. „V případě rozdělení bude jasné zadání, že jeden z jeho úkolů bude připravit rozdělení školy. Zároveň je pravděpodobné, že tento ředitel bude později vést jednu ze tří organizací. Nabízí se ta nástupnická,“ uvedl Pernica. V případě rozdělení totiž jedné ze škol zůstane současné IČO, adresa i řada majetku. Další školy budou úplně novými institucemi. Rozmístit se musí také pedagogický sbor.
Za poslední měsíce město nechalo vypracovat analýzu, vycházelo z inspekcí, šetření SCIO nebo dotazů veřejnosti. Právě na druhém veřejném setkání se ukázalo, že některé body, jenž navrhovala analýza Lukáše Kohoutka, vedení města realizovat nebude. Jedná se například o rozdělení školy na dvě, samostatnou Slovákovu a společnou pro Sušilovu a náměstí 9.května, či návrhu na odloučení prvního a druhého stupně na jiné budovy. Proti tomu ostatně vznikla i petice. O dalším návrhu na zrušení specializovaných tříd, třeba matematické či sportovní, jak navrhoval Kohoutek, bude rozhodovat až nový ředitel. „Při rozhodování o kvalitě, smysluplnosti nebo realizovatelnosti jsme velmi citlivě poslouchali hlas veřejnosti,“ poukázal radní Radek Pernica.

Sourozenci mohou chodit na stejnou školu
Při rozhodování vedení města vycházelo z poměrně rozsáhlého porovnání obou variant. Jedním z rozdílů je i rozhodování o umístění dětí. Zatímco u jedné školy je to výhradně rozhodnutím ředitele, u tří škol se bude vycházet ze spádových oblastní příslušného školského obvodu. „V případě, že se škola v Boskovicích rozdělí na tři samostatné subjekty, budeme hledat společně s řediteli možnost takzvaného přechodného období. Když mám hypoteticky doma páťáka a předškoláka, páťák chodí na Zelenou, ale po rozdělení by měl předškolák chodit na Slovákovu. Pro tyto rodiny bychom rádi zavedli výjimku, která bude trvat celých devět let, aby sourozenci mohli k sobě najít cestu do jedné budovy,“ slíbil Pernica.

Odhadovaný milion korun zřejmě stačit nebude
Z pohledu financí město předpokládá při rozdělení vzniklé náklady ve výši 800 tisíc až 1 milion korun. „S panem ředitelem jsme společně došli k tomu, že kvantifikovat náklady je velmi obtížné, protože v procesu do toho bude vstupovat mnoho vlivů. Ale jsou konkrétní náklady, o kterých víme, že se budou muset odehrát. Tyto peníze budou využity v drtivé většině na oblast IT, bude třeba nakoupit služby, hardware, výukové softwary a tak dále,“ přiblížil Pernica. Další náklady se předpokládají na správní poplatky nebo administrativní výdaje. Odhad nákladů by ale stačit nemusel. „Ze zkušenosti vím, že dneska server, který utáhne školu, aby na něm fungovala EduPage, je 750 tisíc za kus. A budete potřebovat dva. K té částce přimalujte nulu a pak se s tím dá pracovat,“ poukázal za veřejnost bývalý zastupitel města Pavel Vlach.
Jenže tím potřebné investice rozhodně neskončí. Město hodlá výrazněji investovat také do stavu školních budov. Již pro letošní rok je schváleno v rozpočtu deset milionů korun. „Třeba Slováková je ve velmi špatném stavu, má obrovský vnitřní dluh. Je tam špatná elektroinstalace, zatéká tam. Od zateplení se do škol v podstatě neinvestovalo,“ zlobí se radní Vladimír Petrů. Zároveň však poukázal, že vést podobně velkou školu je pro ředitele podle něj skoro nemožné. „Máme kvalitního ředitele, ale i ten je jen člověk a má časový fond, který se nedá natáhnout,“ souhlasil místostarosta Lukáš Holík. Proti zanedbání škol se vyslovila opoziční zastupitelka Dagmar Hamalová. „Investovalo se, ale možná ne do věcí, které jsou pro vás priorita. Začalo se u mateřských škol, s rozvody a podobně. Investice byly do zahrad, hřiště, i během projektu centra polytechnické výchovy se část Slovákové rekonstruovala,“ vyjmenovala pro příklad.
Dluh ale současné vedení města vidí také v bezbariérovosti, jelikož takto vybaveno je pouze pracoviště Slovákova. „V případě rozdělení bude bezbariérová pouze ZŠ Slovákova a bude tu vyčleněna kapacita pro nespádové děti. I v současné chvíli musí chodit na tuto školu, ale pro nás jako zřizovatele je to alarmující a je to závazek začít přemýšlet o tom, jak všechny naše budovy upravit, aby nemusely tyto děti navštěvovat pouze jednu budovu,“ uzavřel Pernica.(Luke)


Podobné články:
Čtyřicet učitelů ZŠ Boskovice poslalo městu v minulých dnech dopis - ze dne 20.02.2024 (2)
Jak se změní podoba základní školy v Boskovicích? - ze dne 12.02.2024 (2)
Petice proti rozdělení ZŠ Boskovice - ze dne 07.12.2023 (2)
Pasování prvňáčků na Zelené - ze dne 20.11.2023 (2)
Chlapci ze „Zelené“ si doběhli pro 3. místo v krajském kole přespolního běhu - ze dne 26.10.2023 (2)
Plody podzimu - ze dne 16.10.2023 (2)
ZŠ Sušilova připravuje žáky na mezinárodní zkoušky z angličtiny - ze dne 06.10.2023 (2)
Žáci ze „Zelené“ dominovali na přespolním běhu - ze dne 22.09.2023 (2)
Pasování prvňáčků na Zelené - ze dne 14.11.2022 (2)
Mladí florbalisté nejlepší na okrese - ze dne 21.05.2022 (2)
Čertovská diskotéka v družině na ZŠ Boskovice - ze dne 16.12.2021 (2)
Hřiště rozšířily nové prvky - ze dne 19.06.2021 (2)
Školáky navštívila spisovatelka - ze dne 07.06.2021 (2)
Na Základní škole v Boskovicích uspořádali sněhové hrátky - ze dne 06.02.2021 (2)
Zelená opět nejlepší - ze dne 29.02.2020 (2)
Inspekce nařídila zrušit zákaz telefonů na škole - ze dne 04.02.2020 (2)
Žáci ZŠ Boskovice si připomněli Den Země s VAS Boskovice - ze dne 02.05.2019 (2)
Zelená škola v Boskovicích se dále veze na vítězné vlně - ze dne 26.02.2019 (2)
"Společně jsme v bezpečí" - ze dne 04.07.2017 (2)
Článek ZŠ Boskovice - návštěva z Levic - ze dne 30.05.2017 (2)

Všechny články z tohoto čísla (3/2024):

Rubrika: Zpravodajství
AKTUÁLNĚ - uzavírka z Velkých Opatovic ve směru na Jevíčko
Bezpečně do školy
BozaCon – už potřetí!
Dětem pořídí dřevěnou loď
Dětem pořídí milionovou dřevěnou loď
Dětskou skupinu postaví levněji
Galerie definitivně přechází pod KZMB
Galerie definitivně přechází pod KZMB
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu
Kraj podpořil stavbu vodovodů
Kraj přislíbil pomoc s dopravním spojením
Kulturní dům získá novou střechu
Letošní lyžařské sezoně počasí moc nepřálo
Město Boskovice podpořilo sport a volnočasové aktivity
Město Boskovice se rozhodlo pro rozdělení základní školy
Městys Knínice vyhlašuje konkurz na pracovní místo ředitele/ředitelky ZŠ a MŠ Knínice
Muchova stezka v Doubravici
Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
Nový zpravodaj má nedostatky
Obraz kněžny je zpět na rájeckém zámku
Oprava mostů u Mladkova
Poštu partner ve Sloupu odmítli
Práci silničářů můžete sledovat online
S terminálem opraví i kanalizaci a okolí kostela
Soutěží o nejlépe opravenou památku
Sportovci roku jsou i Hanáková, Novotná nebo Veselý
Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod
Svitávka U23 míří do finále
Třináctý ročník Otužileckého plavání v Šošůvce
V Letovicích opraví školní terasu
V Letovicích stavěli mosty
Valentýnský ples Sušilky
Velikonoční jarmark ve Velkých Opatovicích

Rubrika: Sport
Extraliga kolové odstartovala
Hokejová sezona je u konce
Lukáš Vorlický je slávistou
Marečka dělil kousek od medaile
Otužilecký rekordman z Letovic
Paděra trenérem reprezentace
Plavci vylovili šest medailí
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice
Vítězný start fotbalového jara

Rubrika: Napsali nám
Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu v sobotu 2. března 2024