Eliška Hanáková byla kousek od světového bronzu

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 11/2023, vloženo dne 20.09.2023

[Stálý odkaz na článek]

Kariéru rozvíjí se sestrou v rodinném týmu
Žďárná, Glasgow * Pozvolna, ale zároveň velmi výrazně, se mezi osobnosti české cyklistiky dostává osmnáctiletá Eliška Hanáková ze Žďárné. Na nedávném mistrovství světa horských kol v cross country vyjela mezi juniorkami čtvrté místo a pokukuje i po nominaci na Olympijské hry v příštím roce. O skvělé výsledky se však stará jen velmi malý okruh lidí. Před rokem se totiž s rodinou a sestrou Annou, která je také výrazným talentem české cyklistiky, rozhodli pro založení vlastního týmu.
V Glasgow to byl skutečně velký závod. Spolu s polkou Natálií Grzegorzewskou se Eliška Hanáková přetahovala až do samého konce o bronzovou medaili. A přestože nakonec slavila soupeřka, čtvrté místo je velkým úspěchem. „Hodně mě to těší, je to skvělý výsledek. Vidina medaile mě sice mrzí, rozhodl až úplný konec. Ale nesmutním,“ říká s krátkým odstupem mladá reprezentantka. Vyrovnaný souboj byl ale ozdobou celého závodu. „Soustředila jsem se na svůj výkon, abych neudělala zbytečnou chybu. Nevšímala jsem si toho, že jedu o medaili. Až při mezičase bylo vidět moje jméno u medaile. Ani jsem tomu moc nechtěla věřit.“ Ještě o den dříve se představila také ve štafetě. „Ale nedopadli jsme nejlépe. Sice jsme měli nejmladší tým, ale výsledek byl za očekáváním,“ zhodnotila.
Pro Elišku Hanákovou však rozhodně nejde o ojedinělý úspěch. Ve sbírce má na horských kolech jak republikové tituly, vítězství v Českém poháru, ale je také mládežnickou vicemistryní Evropy v MTB XCO. Letošní úspěšnou sezonu zakončila v minulých dnech vítězstvím v posledním závodě Českého poháru v Harrachově, kde přidala ještě třetí místo v short tracku. „Jde o kratší a rychlejší závod. Mě ale tolik nesedí,“ přiznává. Rozlučku přinesl ostravský Chachar a první místo. „Teď si dám pár dní volno a uvidím, jaký bude další program.“
Kromě cross country ale Hanáková pravidelně sbírá úspěchy také v cyklokrosu, kde je několikanásobnou mistryní republiky, šestá skončila na mistrovství Evropy a mezi nejlepšími jezdí i na Světovém poháru. „Je ale pravda, že cyklokros beru spíš jako doplnění. Nikdy bych nečekala, že se mi bude tak dařit a budu i v reprezentaci. Je to takový bonus,“ říká možná překvapivě. „Letos se zapojím asi až někdy v lednu nebo únoru, hlavní pro mě bude zimní příprava. Ale zase se jede letos mistrovství světa v Táboře, kam bych se chtěla kvalifikovat.“
Na horských kolech se od nové sezony posune do kategorie U23. A má před sebou velké cíle. „Bude to velká změna, mimo jiné se závod natáhne o dvacet minut. Uvidím, jak rychle se s tím popasuji. Na start se řadí podle žebříčku UCI a body z juniorek se mažou. Zůstávají ale body z mistrovství světa a to by mi mohlo v úvodu pomoci,“ doufá reprezentantka, která pro rok 2024 vyhlíží hlavně dvě velké události. Tou první je možná nominace na Olympijské hry v Paříži. „Bude mi sice teprve devatenáct, ale chci o to zabojovat. Momentálně jsem v širší nominaci, ovšem potřebuji být česká jednička, protože máme jediné nominační místo. Bude to hodně složité, ale dám do toho všechno.“ Druhý úkol je však neméně důležitý a tím je úspěšně složení maturitní zkoušky na boskovickém gymnáziu. „Nechci školu zanedbat, maturitu musím zvládnout. Kombinovat školu, trénink a regeneraci je ale hodně náročné. Kolikrát to nevyjde dokonale,“ přiznává.

Velkým krokem bylo založení týmu Hanák sister cycling academy
Eliška však není v rodině Hanákových jediným talentem. Výborné výkony předvádí i mladší sestra Anna, která se od příští sezony posune mezi juniorky. A velký talent prokazuje také v silniční cyklistice. „Je v tom určitě lepší než já,“ směje se starší sestra Eliška. Před pár týdny to potvrdila Anna Hanáková na mistrovství republiky, kde brala stříbro a přidala bronz v časovce. „Máme spolu hodně silný vztah, navzájem se podporujeme. Samozřejmě, hádka přijde. Ale vyřešíme to a posune nás to zase dál,“ přibližuje starší sestra Eliška.
Kariéru obou mohli okresní fanoušci pečlivě sledovat od samého začátku. „Náš první oddíl byl Moravec Benešov, který nás vlastně vychoval. Začínali jsme na Poháru Drahanské vrchoviny. Ale postupně jsme si začali dávat větší cíle a dnes primárně cílíme na Světový pohár a reprezentaci,“ pokračuje starší ze sester. Spolu s tím padlo před rokem i rozhodnutí založit vlastní cyklistický oddíl Hanák sister cycling academy. „Zkoušeli jsme hodně variant. Být v týmu jako ostatní, nebo být v týmu ale dělat si vše sami. Ale nic nám úplně nevyhovovalo. Tak jsme se rozhodli pro tuto cestu.“
A jakkoliv si rodina toto rozhodnutí pochvaluje, rozhodně to není nic jednoduchého. „Samozřejmě nám to v mnoha ohledech otevřelo oči. Ale rozhodli jsme se správě a hodně nám v tom pomohli sponzoři, kteří nás podporují. Bez nich by to jednoznačně nešlo. Přidávají se další, zajímají se o nás a sledují naše výsledky. Toho si velmi vážíme,“ poděkoval tatínek obou závodnic Antonín Hanák. „Cyklistika je finančně velmi náročný sport. Kola, náhradní díly, cestování na Světové poháry nebo soustředění. Na této úrovni musí být vše na špičkové úrovni,“ uvědomuje si Hanák. Sám pomáhá trenérovi Lukáši Průchovi s přípravou i servisem během závodů. Pomáhá i to, že starší Eliška je jako reprezentantka v olympijském sportu také podporována armádním klubem Dukla. Před oběma závodnicemi tak jistě stojí velmi zajímavá kariéra. Jak se jim aktuálně daří, mohou sledovat fanoušci třeba na jejich instagramových účtech elihanakova a ani.hanakova.(Luke)
Podobné články:
Světili prapor i auto - ze dne 15.05.2008 (2)
Snižují energetické nároky - ze dne 16.04.2024 (1)
Ve Žďárné otevřeli lesní stezku - ze dne 15.06.2023 (1)
Čistírna pro Suchý a Žďárnou se již staví - ze dne 13.06.2023 (1)
Žďárnou čeká dlouhá uzavírka - ze dne 13.04.2023 (1)
Ve Žďárné obnoví požární nádrž - ze dne 12.03.2023 (1)
Žďárná a Suchý zahájili stavbu čistírny a kanalizace. Potrvá 500 dní - ze dne 16.11.2022 (1)
Plánují přírodní učebnu - ze dne 22.03.2022 (1)
Stavba kanalizace a čistírny má začít již letos - ze dne 18.02.2022 (1)
Suchý a Žďárná pokračují s přípravou čistírny - ze dne 14.06.2021 (1)
Omezí podomní prodej ve Žďárné - ze dne 05.04.2020 (1)
Staví silnici k nové výstavbě - ze dne 10.12.2019 (1)
Dětské hřiště ve Žďárné doplní postupně - ze dne 12.11.2019 (1)
Pohár vrchoviny pokračoval ve Žďárné - ze dne 05.08.2019 (1)
Žádají o dotaci na cyklostezku mezi Žďárnou a Suchým - ze dne 24.07.2019 (1)
Velké rodinné setkání ve Žďárné - ze dne 16.07.2019 (1)
Přes noc si nakradl tabák do zásoby ve Žďárné - ze dne 29.05.2019 (1)
Zápisy dětí do prvních tříd - ze dne 30.04.2019 (1)
Ve Žďárné rozšíří veřejné osvětlení - ze dne 12.02.2019 (1)
Čestmír Sekanina oslavil životní jubileum - ze dne 14.11.2018 (1)

Všechny články z tohoto čísla (11/2023):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovice mají mistra Republiky v atletice
Boskovice mají novou městskou architektu
Boskovice patřily Husím slavnostem
Dokončili stavbu zbrojnice
Drnovický sál do zimy opravit nestihnou
Jablkobraní v Drnovicích
Jarmark zaujal i programem
Knihovna má stavební povolení
Kořenec pohlídá více kamer
Kotelna bude na štěpku
Kruhový objezd u Černé Hory čeká uzavírka
Milostivé léto v Boskovicích
Nádrž ve Skalici získá nový ostrov
Nemocnice vykázala pětimilionovou ztrátu a dál hledá lékaře
Novou školu ve Voděradech nepostaví
Nový dodavatel zpravodaje a pracovník navíc
O výstavbu ordinace nebyl zájem
Obnoví stromy v lesoparku
Okradené matce pomohli záchranáři
Oprava letovického náměstí je ve finále
Park u kostelíku otevřen
Pokračují s obnovou mostů
Pokračují s proměnou Jelínkova areálu
Pracují na obnovení provozu hotelu Závrší
Přechod v Cetkovicích nepovolili
Převzali bývalou záchranku
Stromy v Rájci poškozuje nemoc i vandalové
U Kuřimi umístí radar
V Boskovicích dokončili modernizaci čistírny
V Boskovicích třídí nejlépe
V Olešnici slaví
Ve Svitávce otevírají dětskou skupinu
Veletrh škol v Boskovicích
Veřejnost si přeje kruhový objezd a sportovní halu
Vykupují pozemky v mokřadu
Výstava jiřinek se vydařila
Výtěžek Koláče pro hospic půjde na přístroje pro nemocné
Začali s obnovou zámecké zdi
Zájem o koupání byl průměrný
Zateplením ubytovny ušetří
Ze sokolovny přímo do muzea
Zvolili novou starostku

Rubrika: Sport
Eliška Hanáková byla kousek od světového bronzu
Hrdlička a Kripner slaví evropský bronz
Kroměříž rozdávala příděly
Kuželkáři KK Velen Boskovice začali vítězně
Letošní vrchovina je u konce
Mareček devátý ve světě
Mistrovské medaile pro vzpěrače

Rubrika: Představujeme
Sbíráním známek ke světovému zlatu

Rubrika: Napsali nám
ŘÍJNOVÉ NÁKUPY ONA DNES NA PRODEJNĚ DOBRÝ SPÁNEK
ZŠ Sušilova připravuje žáky na mezinárodní zkoušky z angličtiny
Žáci ze „Zelené“ dominovali na přespolním běhu