Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 3/2024, vloženo dne 25.03.2024

[Stálý odkaz na článek]

Cílem dalších let je energetická soběstačnost
Boskovice * Celý svět si v březnu připomíná Světový den vody. A VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, divize Boskovice, si k této události připravila seminář zaměřený jak na probíhající investice, tak i aktuální změny v legislativě. Letos se tato pravidelná akce, které se zúčastnilo téměř sedm desítek hostů z řad starostů a zástupců odborné veřejnosti, po osmi letech vrátila do Boskovic, kde v minulém roce dokončili intenzifikaci čistírny odpadních vod za 137 milionů korun.
Boskovická čistírna dnes zvládá denní přítok 3000 metrů krychlových odpadních vod, splňuje všechny požadované limity a využívá moderní technologie. „Požadavky na navýšení hydraulické kapacity zajistila výstavba třetí biologické linky a související technologie. Díky tomu kapacita čistírny narostla na 20 tisíc ekvivalentních obyvatel a umožní Boskovicím další rozvoj,“ informoval za společnost Jiří Havíř. Zvýšení kapacity navíc způsobilo, že se brzy může připojit také Skalice nad Svitavou, která připravuje projekt na odkanalizování obce. „Jsme ve fázi vydání stavebního povolení, zpracovává se projektová dokumentace a budeme řešit, jestli půjdeme do soutěže. Podle informací, které mám k dispozici, ale zatím Státní fond životního prostředí nevypsal dotační tituly. Odkanalizování obce se připravuje hodně dlouho a pevně věřím, že se to konečně podaří. Bude to mít velký přínos pro rozvoj obce i společný život. Jsme rádi, že jsme našli shodu s Boskovicemi. VAS Boskovice nám zase poskytla obrovskou metodickou a poradenskou pomoc a bez ní bychom takhle daleko určitě nebyli,“ uvědomuje si starostka Gabriela Šmerdová.

Roste význam energetické soběstačnosti
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST Boskovice se dlouhodobě snaží hledat způsoby, jak snížit energetickou náročnost svých provozů. V prezentaci ředitele VAS Boskovice Petra Fialy vzbudil velký zájem například fakt, že u čistírny odpadních vod v Blansku se podařilo plnit nové velmi přísné evropské limity dokonce již před jejich vyhlášením. Od roku 2019 se zde významně daří snižovat spotřebu energie, kdy hlavně díky výměně dmychadel i dalšími investicemi ušetří ročně na provozu přes tři miliony korun. „Není to ovšem důsledek toho, že bychom chtěli dosáhnout limitů Evropské unie za každou cenu, nakonec se o nich ani nevědělo, když jsme tato opatření připravovali. Jde čistě o výsledek našich vnitřně nastavených procesů, monitoringu nákladů a jeho vyhodnocování, kdy se snažíme snižovat náklady průběžně, bez ohledu na vyhlášky Evropské unie,“ poukázal ředitel boskovické divize Petr Fiala. Pořízení kogenerační jednotky a fotovoltaické elektrárny navíc spotřebu během dvou let ještě dále sníží. „Na čistírně odpadních vod v Boskovicích jsme zatím vzhledem k probíhající intenzifikaci nemohli žádné větší zásahy provádět, ale některá opatření máme připravena i tady a na dalších čistírnách,“ dodal Fiala.

Svazek vodovodů a kanalizací Blansko se rozrůstá o další obce
Velkou výhodou VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI je fakt, že ji vlastní přímo města a obce, takže veškeré finance mohou být ihned investovány zpět do soustavy. Tento model je ale úspěšný i z dalších pohledů a není se tak čemu divit, že do okresního Svazku vodovodů a kanalizací vstupují stále další obce. V minulém roce svazek Sloup-Šošůvka nebo Drnovice, o něco dříve Jabloňany, Skalice nad Svitavou či Lhota Rapotina. Prvního července je doplní Březová nad Svitavou, od 1. ledna 2025 zase svazek Doubravice nad Svitavou, Újezd u Boskovic, Obora a Kuničky. „Pro nás to znamená zachování provozu, lepší odpovědnost a i po finanční stránce je to pro obec výhodnější. V podstatě jsme vstupem do Svazku dosáhli toho, že jsme nemuseli významně zvyšovat cenu, protože svazková voda je pro nás, a především pro občany, levnější,“ pochvaluje si starosta Sloupu Martin Mikulášek. Podle ředitele VAS Boskovice Petra Fialy tento vývoj plně koresponduje i se státní politikou, kdy je zdůrazňováno, že oproti ostatním evropským zemím je u nás příliš mnoho provozovatelů i vlastníků infrastruktury. A je zájem tento stav změnit, zejména z důvodu, že vodohospodářská infrastruktura, která je provozována většími provozními společnostmi, je v podstatně lepším stavu, co stýká například ztrát vody a dalších ukazatelů.
Předseda představenstva VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI Jindřich Král přiblížil strategii společnosti na období 2024 – 2028. „Některé cíle jsou reálné, některé velice ambiciózní. Do oboru vstupují nové technologie, které začínáme testovat a slibujeme si od toho úsporu nákladů, energií a možná i pracovních sil. Naším posláním je dlouhodobé partnerství zákazníkům a poskytování kvalitních služeb. Vytvářet podmínky pro udržitelnost majetku, rozvíjet stabilitu a hodnoty firmy, ale být i společensky odpovědní ve vztahu k městům a obcím, které provozujeme a kteří jsou našimi nejbližšími partnery,“ zdůraznil Král.

V regionu probíhají další významné vodohospodářské stavby
V působnosti VAS Boskovice se i nadále daří provádět důležité investiční akce. Kromě boskovické čistírny se podařilo v minulém roce dokončit také intenzifikaci ČOV v Drnovicích nebo opravu Vlkovského přivaděče do Letovic. Nyní probíhá průzkum posílení vodního zdroje ve Velkých Opatovicích, nové vrty posilují zdroje pro Kořenec a Benešov, probíhá výstavba vodovodu Marek nebo stavba ČOV a kanalizace pro Žďárnou a Suchý. K úspěšnému konci se blíží také napojení Uhřic nebo Svitávky na skupinový vodovod. „Máme svůj vlastní vrt, tohle je spíše preventivní záležitost. Ale kdyby náhodou vyschl, tak budeme napojení na skupinový vodovod z Letovic. Jsme téměř před dokončením. Zbývají poslední věci a budeme kolaudovat. Do dubna by mělo být vše kompletní,“ přiblížila starostka Svitávky Miroslava Zoubková, podle které bude mít obec plnohodnotně zajištěné zdroje pitné vody.
Ředitel VAS Boskovice Petr Fiala na závěr poděkoval všem zúčastněným a pozval je na oblíbený cyklovýlet po vodárenských objektech, který se letos uskuteční 18. května v Letovicích a okolí. (Luke)Podobné články:
Do nové sezóny bez závazků - ze dne 15.03.2010 (2)
Úvodní duel rozhodl obránce - ze dne 15.03.2010 (2)
Fotbalová DIVIZE - ze dne 02.06.2008 (2)
Konkurzní řízení na funkci ředitelky - ze dne 08.04.2008 (2)
Zubaři DUBEN - ze dne 06.04.2008 (2)
Volejbalistkám se na lepší časy neblýskalo - ze dne 06.03.2008 (2)
Zaměřují se na prevenci kriminality - ze dne 14.02.2008 (2)
V boskovickém Prostoru vypukne Májová Melomania! - ze dne 23.04.2024 (1)
Plavecké medaile ve dvojboji i pětiboji - ze dne 22.04.2024 (1)
Modrý Mauritius v Boskovicích - ze dne 22.04.2024 (1)
Filmaři omezí parkování na náměstí - ze dne 22.04.2024 (1)
Pozvánka na Den otevřených dveří - ze dne 22.04.2024 (1)
V Boskovicích cílí na turisty - ze dne 19.04.2024 (1)
Medaile sbírali plavci nejen v Boskovicích - ze dne 16.04.2024 (1)
Hasiči v Boskovicích mají nového velitele - ze dne 16.04.2024 (1)
Přispějí klubům na trenéry - ze dne 16.04.2024 (1)
Kam v Boskovicích? - ze dne 16.04.2024 (1)
Čadová mistryní republiky - ze dne 15.04.2024 (1)
Dětem pořídí milionovou dřevěnou loď - ze dne 08.04.2024 (1)
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice - ze dne 05.04.2024 (1)

Všechny články z tohoto čísla (3/2024):

Rubrika: Zpravodajství
AKTUÁLNĚ - uzavírka z Velkých Opatovic ve směru na Jevíčko
Bezpečně do školy
BozaCon – už potřetí!
Dětem pořídí dřevěnou loď
Dětem pořídí milionovou dřevěnou loď
Dětskou skupinu postaví levněji
Galerie definitivně přechází pod KZMB
Galerie definitivně přechází pod KZMB
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu
Kraj podpořil stavbu vodovodů
Kraj přislíbil pomoc s dopravním spojením
Kulturní dům získá novou střechu
Letošní lyžařské sezoně počasí moc nepřálo
Město Boskovice podpořilo sport a volnočasové aktivity
Město Boskovice se rozhodlo pro rozdělení základní školy
Městys Knínice vyhlašuje konkurz na pracovní místo ředitele/ředitelky ZŠ a MŠ Knínice
Muchova stezka v Doubravici
Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
Nový zpravodaj má nedostatky
Obraz kněžny je zpět na rájeckém zámku
Oprava mostů u Mladkova
Poštu partner ve Sloupu odmítli
Práci silničářů můžete sledovat online
S terminálem opraví i kanalizaci a okolí kostela
Soutěží o nejlépe opravenou památku
Sportovci roku jsou i Hanáková, Novotná nebo Veselý
Světový den vody hostily Boskovice a nejmodernější čistírna odpadních vod
Svitávka U23 míří do finále
Třináctý ročník Otužileckého plavání v Šošůvce
V Letovicích opraví školní terasu
V Letovicích stavěli mosty
Valentýnský ples Sušilky
Velikonoční jarmark ve Velkých Opatovicích

Rubrika: Sport
Extraliga kolové odstartovala
Hokejová sezona je u konce
Lukáš Vorlický je slávistou
Marečka dělil kousek od medaile
Otužilecký rekordman z Letovic
Paděra trenérem reprezentace
Plavci vylovili šest medailí
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice
Překvapení pro žáky Aikido Boskovice
Vítězný start fotbalového jara

Rubrika: Napsali nám
Hrad Svojanov zahajuje novou sezonu v sobotu 2. března 2024