Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 4/2024, vloženo dne 22.03.2024

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Již na začátku dubna mělo být známo, kdo po rezignaci jednatele Miloslava Kavky převezme vedení Nemocnice Boskovice. Tento termín se ale stihnout nepodaří. Ve výběrovém řízení totiž zůstal jediný možný kandidát a město je tak raději vypíše znovu. Než se tak stane, musí být ovšem vybrán dočasný jednatel, jelikož Kavka nadále v Boskovicích nezůstává. Na veřejnosti se v tomto směru objevilo jméno Jana Machače, uznávaného primáře gynekologicko porodnického oddělení a jedné z hlavních osobnostní v nemocnici. Vedení města ale rozhodnutí odložilo a Machačova nabídka zdá se dále neplatí.
„Dne 13. března se konalo výběrové řízení na nového jednatele Nemocnice Boskovice. Do výběrového řízení se přihlásili celkem tři uchazeči. První ale odstoupil z osobních důvodů záhy poté, co se přihlásil. Druhý nesplňoval kritéria a místo abychom vybírali z jednoho kandidáta, navrhla komise řízení zopakovat. Radní s tímto postupem souhlasili,“ informovala starostka města Jana Syrovátková. Městská nemocnice hledá jednatele poté, co 24. ledna rezignoval Miloslav Kavka. Hlavně z důvodu pokračující komplikované personální situace, ale i z osobních a rodinných důvodů nebo složitému navázání vztahů se zaměstnanci. Zároveň přislíbil vést nemocnici do výběru nového jednatele. Po prodloužení lhůty však skončí k poslednímu březnu. „Já mu každopádně děkuji za to, jak k celé situaci přistoupil,“ uvedla starostka. Radní však musí vybrat osobu, která až do nástupu nového jednatele nemocnici povede. V minulém roce, po rezignaci tehdejšího jednatele Dana Štěpánského, se této role ujala přímo starostka Jana Syrovátková.
Situace v nemocnici je řadu měsíců rozbuškou politických stran v Boskovicích. A odezva opozice přišla rychle. ODS Boskovice označila situaci za blamáž. Navíc uvedla, že měl být dočasným jednatelem jmenován primář Jan Machač, v minulém volebním období zastupitel právě za občanské demokraty. „Toto řešení jsme vnímali jako dobré, protože pan primář nemocnici zná, těší se v ní všeobecnému respektu a mohl by přispět k uklidnění napjaté situace. Rada města, která jej ve funkci měla potvrdit, však nepřijala žádné rozhodnutí. A v nemocnici tak zůstává naprosté bezvládí. Kromě toho by se podle nás vedení města k zasloužilým osobnostem, které pro nemocnici tolik udělaly, takto chovat nemělo,“ uvedla boskovická ODS v prohlášení.

Na dočasně vedení Jana Machače to nevypadá
Vedení města tuto variantu slovy starostky nezavrhlo, rozhodlo se ovšem o celé záležitosti ještě popřemýšlet. „Volbou dočasného jednatele nemocnice se bude zabývat rada města na svém mimořádném jednání v pondělí 25. března. Stejně tak vypsáním nového výběrového řízení. Přístupu pana Machače si velmi vážím a je znát, že má k nemocnici srdečný vztah. Sám přišel s nabídkou, že ji dočasně povede i přesto, že má jistě na svém oddělení spoustu práce. Vzali jsme si týden pro rozhodnutí dalšího postupu, všechno zvážíme,“ slíbila starostka. „Mrzí mě ale, že to ODS posunula do této roviny. Uvidíme, jestli nabídka pana Machače bude platit i nadále,“ dodala.
Na variantu, že by nemocnici dočasně vedl právě Machač, to ovšem podle jeho prohlášení, které zveřejnila ODS Boskovice, v tuto chvíli příliš nevypadá. „Na výběrovém řízení jsem byl všemi členy komise žádán, abych se stal alespoň na dočasnou dobu jednatelem nemocnice. Ujišťuji Vás, že jsem o tuto funkci nikdy a nijak neusiloval. Po opakovaných prosbách jsem se však rozhodl v zájmu nemocnice tuto funkci na dobu dočasnou přijmout. Po jednání rady města v pondělí jsem se rozhodl tuto funkci nepřijmout. Bože odpusť jim, neboť nevědí, co činí. Doufám jen, že jim odpustí i občané tohoto města a zaměstnanci těžce zkoušené nemocnice,“ uvedl Machač nepříliš optimisticky.

Lůžkové oddělení pro děti zůstává zavřené
Kromě pozice jednatele i nadále řeší nemocnice především situaci na dětském lůžkovém oddělení, kde chybí primář. A díky tomu zůstává oddělení již od prvního prosince 2023 dočasně již čtyři měsíce uzavřené. Informace, které se v minulých objevily, a které hovořily o hledání primáře také pro oddělení chirurgie, se ukázaly nepravdivé. Jak vedení města, tak agentura 21 Consult Group uvedla, že došlo k chybě. Omezení se nechystají ani pro místní porodnici. „Jednotlivá oddělení naší nemocnice jsou stabilizovaná, pouze dětské oddělení má stále omezenou lůžkovou péči. Primáře dětského oddělení nadále intenzivně hledáme. Aktuálně jednáme o nástupu nových chirurgů. Gynekologicko-porodnické oddělení funguje bez problémů, rozhodně se neplánují žádná omezení ani zavírání oddělení, naopak vítáme všechny budoucí maminky a v dohledné době plánujeme pořízení úplné novinky, porodnické pohovky pro lepší komfort budoucích maminek a také chceme rekonstruovat novorozenecké oddělení. Ale to až v součinnosti s novým jednatelem,“ zakončila starostka.(Luke)Podobné články:
V nemocnici rezignoval jednatel i předseda dozorčí rady - ze dne 04.03.2024 (2)
Jednatel Nemocnice Boskovice rezignoval - ze dne 26.01.2024 (2)
Nová technika pro porodnici - ze dne 08.01.2024 (2)
Nemocnice Boskovice i v lednu zůstává v režimu akutní péče, neúspěšně naopak vypadá dohoda s novým - ze dne 07.01.2024 (2)
V Nemocnici Boskovice může od ledna dojít k omezení dětské pohotovostní služby - ze dne 23.12.2023 (2)
Omezené návštěvy v nemocnici - ze dne 05.12.2023 (2)
Nemocnici ohrožuje celorepubliková akce lékařů, a navíc se dostala do interpersonálních vztahů - ze dne 29.11.2023 (2)
Nemocnice Boskovice omezí plánované operační výkony - ze dne 31.10.2023 (2)
Nemocnice vykázala pětimilionovou ztrátu a dál hledá lékaře - ze dne 12.10.2023 (2)
Převzali bývalou záchranku - ze dne 20.09.2023 (2)
Boskovická nemocnice se stará o zdraví pacientů již 65 let - ze dne 17.09.2023 (2)
Boskovice představily nového jednatele nemocnice - ze dne 01.07.2023 (2)
Nemocnici hrozilo dočasné uzavření operačních sálů - ze dne 13.05.2023 (2)
Tři zájemci o místo ředitele nemocnice - ze dne 25.04.2023 (2)
Nemocnici dočasně povede starostka - ze dne 24.03.2023 (2)
Omezení návštěv v nemocnici - ze dne 16.03.2023 (2)
Porodnice Boskovice oblíbená i mimo okres - ze dne 12.03.2023 (2)
Převod nemocnice pod kraj? Podle města nereálný - ze dne 12.03.2023 (2)
Dan Štěpánský končí jako jednatel nemocnice - ze dne 05.03.2023 (2)
Prvním dítětem je Vojtíšek - ze dne 08.01.2023 (2)

Všechny články z tohoto čísla (4/2024):

Rubrika: Zpravodajství
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku
Kateřinská jeskyně vydává další tajemství
Ministr Kupka debatoval v Boskovicích o I/73

Rubrika: Sport
Fotbalisté TJ Malá Haná Knínice míří do Německa
Medailová nadílka pro boskovické plavce

Rubrika: Napsali nám
Keltský telegraf 2024
Senátorka Vítková zaštítila vernisáž na podporu onkologických pacientek