V nemocnici rezignoval jednatel i předseda dozorčí rady

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 2/2024, vloženo dne 04.03.2024

[Stálý odkaz na článek]

Boskovice * Pouze půl roku vydržel v pozici jednatele Nemocnice Boskovice Miloslav Kavka. Vedení města podal 24. ledna rezignaci, hlavně z důvodu složité personální situace, ale zřejmě nenašel cestu ani k zaměstnancům. Bude v nemocnici pokračovat, než nastoupí nový jednatel? A kdy proběhne výběrové řízení? Odpovědi na tyto otázky nebyly známy ani ve druhé polovině února. Rezignaci v minulých dnech podal i předseda dozorčí rady.
„Během svého působení jsem se dostal do řady významných situací a dosáhl některých úspěchů, na které jsem hrdý. Ale také, a to je hlavní důvod mého rozhodnutí, se mi stále nedaří doplnit personální obsazení chybějících lékařů a necítím podporu středního managementu nemocnice. Po důkladném zvážení jsem dospěl k závěru, že můj odchod je nezbytný. Myslím, že je čas hledat nového člověka, který přijme výzvy a bude schopen v této složité době zajistit rozšíření personálního vybavení nemocnice,“ uvedl k důvodu svojí rezignace Miloslav Kavka. Vedení města, zřizovatel nemocnice, jeho rozhodnutí přijalo. „Pan jednatel nám vysvětlil i další, spíše osobní a rodinné důvody, které rovněž komplikují jeho působení v Boskovicích,“ dodala starostka města Jana Syrovátková. Jedním z důvodů měly být i složité vztahy jednatele se zaměstnanci nemocnice. „Situace je taková od odchodu pana Štěpánského, který byl výraznou osobností. Pro pana Kavku bylo asi složité navázat. Jeho systém řízení byl jiný od předchozího jednatele, takže tato možnost hrála roli,“ přiznala starostka. „Mrzí mě jeho rezignace právě v tuto pro naši nemocnici složitou dobu. Rozhodnutí pana Kavky respektuji a děkuji mu za všechno, co pro naši nemocnici udělal.“
Miloslav Kavka přitom nastoupil teprve v červnu minulého roku. Poslední týdny nemocnici sužoval protest lékařů a již tři měsíce je uzavřené dětské lůžkové oddělení, jelikož se nedaří získat primáře. Jenže již při nástupu nového jednatele se objevovaly výtky, že pravidelně mění zaměstnání a nikde nevydrží dlouho. „Nemám z toho vůbec žádnou radost. Pro instituci je to špatně, ale při vší úctě k panu Kavkovi, jestli paní starostka nevěděla, tak všichni ostatní na to upozorňovali od začátku,“ říká opoziční zastupitel Jaroslav Dohnálek. „Je to politická zodpovědnost rady. Nemocnice má hlavně interpersonální problémy, kdy lidé nevědí, co bude, a jak to bude. My toho také moc nevíme. Tři týdny zpět bylo setkání opozičních zastupitelů se starostkou a nic jsme se nedozvěděli,“ podotkl.
Jenže ani téměř měsíc po rezignaci není jasné, zda bude Kavka v pozici pokračovat, než bude znám jeho nástupce. Vyhlášeno ještě nebylo ani výběrové řízení. „S panem jednatelem jednáme o jeho případném pokračování, vyhlášení výběrového řízení bude co nevidět. Nerada bych zatím podrobnější informace komentovala. Chceme řízení zadat správně,“ vysvětlila starostka. „Ať je vybrán nový jednatel co nejdříve, nebo ať je odvolán pan Kavka a jednatelem je znovu někdo z radních nebo někdo kompetentní. Nemám nic proti panu Kavkovi, ale jestli si myslíte, že člověk, který podá rezignaci, bude řešit problémy, tak si to nemyslí asi nikdo v sále,“ namítnul při jednání zastupitelstva Dohnálek.
Rezignoval i předseda dozorčí rady
Nejde však o jedinou změnu ve vedení nemocnice. Rezignaci na post předsedy dozorčí rady městu podal Josef Machek. „Pan předseda požádal o změnu, žádá o rezignování z postu předsedy kvůli pracovním povinnostem a svému časovému vytížení. Složení dozorčí rady zůstává stejné,“ doplnila starostka s tím, že rezignací se bude dozorčí rada teprve zabývat. Stále se ale nedaří vyřešit také situaci na dětském lůžkovém oddělení, které nemá primáře a již tři měsíce zůstává uzavřeno. „Neustále hledáme pediatra nebo neonatologa na post primáře. Hledáme někoho, kdo přinese nový vítr, stejně jako hledáme zajímavou náplň dětského oddělení,“ ujišťuje starostka. Nemocnici tak nadále trápí personální problémy. „Naše obavy jsou velké. Donesla se ke mně informace, že nemocnici v některých oblastech konkuruje zařízení, které tady je pro seniory a ne jeden, ale více sanitářů šlo za lepšími platovými podmínkami,“ zeptala se na jednání zastupitelka Dagmar Hamalová. „Přichází zase jiní. Personálně to nevidím jako dramatickou záležitost. Obzvláště v nelékařském personálu,“ uklidnila starostka.
Město se v otázce nemocnice plánuje ucházet také o větší podporu od Jihomoravského kraje. „Bylo by vhodné se obrátit i na pojišťovny a přemýšlet o podpoře starostů v rámci ORP. Nějakou peticí, kterou pak odvezete na ministerstvo. Jsou to podpůrné kroky, ale pokud nebude iniciativa z naší strany, může to špatně dopadnout. Řada lidí už nejsou optimisté, ale spíše pesimisté,“ nabídla za opoziční ČSSD Hana Nedomová. A první kroky se v tomto ohledu již uskutečnily. „Na základě rady zastupitele Petra Malacha jsme připravili žádost o podporu na kraji, se kterou budeme obcházet starosty ORP. Tato oblast má velkou spádovost a budeme žádat o finanční podporu,“ souhlasila starostka.(Luke)


Podobné články:
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (2)
Jednatel Nemocnice Boskovice rezignoval - ze dne 26.01.2024 (2)
Nová technika pro porodnici - ze dne 08.01.2024 (2)
Nemocnice Boskovice i v lednu zůstává v režimu akutní péče, neúspěšně naopak vypadá dohoda s novým - ze dne 07.01.2024 (2)
V Nemocnici Boskovice může od ledna dojít k omezení dětské pohotovostní služby - ze dne 23.12.2023 (2)
Omezené návštěvy v nemocnici - ze dne 05.12.2023 (2)
Nemocnici ohrožuje celorepubliková akce lékařů, a navíc se dostala do interpersonálních vztahů - ze dne 29.11.2023 (2)
Nemocnice Boskovice omezí plánované operační výkony - ze dne 31.10.2023 (2)
Nemocnice vykázala pětimilionovou ztrátu a dál hledá lékaře - ze dne 12.10.2023 (2)
Převzali bývalou záchranku - ze dne 20.09.2023 (2)
Boskovická nemocnice se stará o zdraví pacientů již 65 let - ze dne 17.09.2023 (2)
Boskovice představily nového jednatele nemocnice - ze dne 01.07.2023 (2)
Nemocnici hrozilo dočasné uzavření operačních sálů - ze dne 13.05.2023 (2)
Tři zájemci o místo ředitele nemocnice - ze dne 25.04.2023 (2)
Nemocnici dočasně povede starostka - ze dne 24.03.2023 (2)
Omezení návštěv v nemocnici - ze dne 16.03.2023 (2)
Porodnice Boskovice oblíbená i mimo okres - ze dne 12.03.2023 (2)
Převod nemocnice pod kraj? Podle města nereálný - ze dne 12.03.2023 (2)
Dan Štěpánský končí jako jednatel nemocnice - ze dne 05.03.2023 (2)
Prvním dítětem je Vojtíšek - ze dne 08.01.2023 (2)

Všechny články z tohoto čísla (2/2024):

Rubrika: Zpravodajství
Boskovická spojka může skončit u soudu
Čtyřicet učitelů ZŠ Boskovice poslalo městu v minulých dnech dopis
Hledají vhodnou dotaci na sportovní halu
Jednatel Nemocnice Boskovice rezignoval
Kraj podpoří cyklostezky i pumptrack
Ministr životního prostředí navštívil Blansko a Boskovice
Místní a okresní organizace STAN se distancuje od zařazení starostky na kandidátní listinu
Na Benešově hořel bytový dům
Nádrž u Skalice dokončena
O knihovně rozhodnou v dubnu
Rájecký zámek pokračuje v obnově střechy
Rekordní kamélie na zámku
Rozhledna Malý Chlum je uzavřena
Ředitel kultury pokračuje
Řidiči v Letovicích vjíždí do pěší zóny
Skončí ředitel boskovické kultury?
Sokolskou čeká kácení
Školáci ve Velkých Opatovicích se nadýchali dezinfekce, tři z nich skončili v nemocnici
V Boskovicích budou měřit rychlost
V nemocnici rezignoval jednatel i předseda dozorčí rady
V parku ve Svitávce nachystali masopustní veselici
Vítězný návrh pietního místa
Vítězný návrh pietního místa Vanitas vyhrála Pavlína Šváchová
Z participativního rozpočtu realizují více projektů
Získají pozemky na tůně i cyklostezku
Zlato pro Müllerovou i štafety

Rubrika: Sport
Lukáš Vorlický je slávistou
Plavci vylovili šest medailí

Rubrika: Napsali nám
Poděkování letovickým modelářům
V Senátu se uskutečnilo veřejné slyšení k petici „Diskriminační podpora v zemědělství – nerovné podm