Nemocnici ohrožuje celorepubliková akce lékařů, a navíc se dostala do interpersonálních vztahů

Autor článku: Lukáš Lorenc, pro číslo 13/2023, vloženo dne 29.11.2023

[Stálý odkaz na článek]

Na dětském oddělení dojde k dočasnému uzavření lůžkové části.
Výpověď z dohod podalo 63 lékařů, tedy 66% procent lékařů v nemocnici

Boskovice * Dlouhé roky, aniž by si to možná úplně uvědomovali, mohli lidé z Boskovic a širokého okolí využívat plnohodnotných služeb místní nemocnice. To se ale od prosince mění. I místní lékaři se totiž přihlásili k protestu a přestávají sloužit přesčasy. Nemocnice tak vstupuje do režimu akutní péče. Co bude od Nového roku, pokud se lékaři nedomluví s ministerstvem zdravotnictví? Na to zatím nemá nikdo odpověď. Citelné však budou zejména změny na dětském lůžkovém oddělení.
Situace v nemocnici již delší dobu rezonuje místními občany, i proto nechali opoziční zastupitelé za SPOLU svolat mimořádné jednání zastupitelstva, které se věnovalo pouze a jen nemocnici. „Mám pocit, že po odchodu bývalého jednatele máme v nemocnici spíše rušičku vztahů a vnitřních vazeb. Všichni víme, že to není jednoduché, ale bohužel i několika špatnými manažerskými rozhodnutími se odehrály věci, které se odehrát nemusely, a nemocnice se dostala do interpersonálních vztahů. Ohrožuje nás celorepubliková a oprávněná akce lékařů, ale na rozdíl od jiných máme ještě mnoho vnitřních problémů a vyrobili jsme si je sami,“ uvedl například bývalý starosta Jaroslav Dohnálek. Lékaři napříč republikou protestují proti neúnosné situaci ve zdravotnictví i míře přesčasů. Spouštěčem se stala změna zákoníku práce. „Výpověď z dohod podalo 63 lékařů, tedy 66% procent lékařů v nemocnici. Bude proto v prosinci omezena veškerá plánovaná péče a provoz ambulancí. Bude zachován pouze akutní provoz na interním a chirurgickém oddělení. Provoz porodnice bude zachován v plném provozu. Neplánujeme ani omezení počtu lůžek, možná jen změnu rozložení lůžkového fondu,“ přiblížil současnou situaci jednatel nemocnice Miloslav Kavka.
Podobné problémy mají nemocnice v celé republice a také starostka města Jana Syrovátková již řadu týdnu s lékaři intenzivně jedná. Přesto k omezení dochází, hlavně na dětském oddělení, kde dojde k dočasnému uzavření lůžkové části, a pacienti by měli být převezeni do Brna. „To ale neznamená, že se lůžkové dětské oddělení úplně zavírá. Bude zachována ambulantní péče pro děti a dorost a ostatní pohotovost všední dny od 17 do 22 hodin, včetně víkendu a svátku,“ zdůraznila starostka. „Chtěla bych ale poděkovat personálu, bez nich by to nešlo. Věřím, že tuto dobu přestojíme a vyjdeme z toho vítězně,“ věří.

Našel se primář pro dětské oddělení?
Dětské oddělení ovšem již dlouho obchází další strašák. K prvnímu prosinci končí aktuální primářka a náhradu nemocnice stále nemá. „V tuto dobu ale postupují jednání s potenciálním primářem,“ uklidnil trochu Kavka. Od léta ovšem nemocnice oslovila 134 různých adeptů. A pokud jednání nedopadnou? „Dočasně uzavřeme dětské oddělení, co jiného můžeme dělat. Tím získáme čas,“ dodal jednatel. A nejde jen o toto oddělení, pracovníci chybí i na dalších místech. Na interně, chirurgii nebo rentgenu. Růžová není situace ani u nelékařských profesí. „Zejména v úzce specializovaných oborech, jako jsou fyzioterapeuti, anesteziologické sestry, sestry pro intenzivní péči, ale i laboranti. Odchází tři sanitáři. Chybí nám jednotky sester. Kdyby došlo k uzavření dětského oddělení, tak nemáme prostor pro specialistky, které jsme horko těžko natáhli do nemocnice,“ upozornila náměstkyně pro nelékařské profese Lenka Strnadová.
Záležitost ve zdravotnictví osvětlil na jednání zastupitelstva Libor Straka, lékař a člen zdravotní komise města. „Na vině nejsou lékaři ani Vláda. Jenom nám lékaři chtějí říct, my jsme k smrti unavení, už takhle nemůžeme,“ shrnul aktuální protest. „Dá se říct, že naše zdravotnictví funguje na dobrovolnosti lékařů. Často máme osmihodinovou službu, po níž následuje další, kde jsme šestnáct a půl hodiny,“ poukázal už dříve také Aleš Chromý, lékař boskovické nemocnice a člen Lékařského odborového klubu. Sám se k protestu přidal. „Všichni chceme, aby se naši pacienti uzdravili. Nechceme nikoho poškodit, ale jsme jen lidé, kteří také chtějí mít volný čas pro sebe a rodiny.“

Mám jít prvního do práce?
Na čtvrtečním zastupitelstvu se objevily i dotazy přímo od boskovických lékařů. A na klidu to rozhodně nepřidalo. „Jsme v dost personálním nedostatku i teď za běžného provozu. Pořád se snažíme říct vedení, že bez omezení akutní péče to neposkládáme,“ poukázala třeba Pavla Květoňová z interny. „Rozpis, který by byl plně pokrytý, nemáme. Nevím, jestli mám jít 1. prosince,“ uvedla týden před tímto termínem. „Že se dokážeme za nemocnici postavit, jsme ukázali v minulých letech patřičně. Myslím, že jsme v situaci, kdy za týden je 1. prosince a my žádný krizový scénář nemáme. A myslím, že jako zaměstnanci bychom si zasloužili ze strany celého managementu ujistit, že jsme na tuto situaci připraveni,“ zazněl další vzkaz od přítomných lékařů.
Nové informace mohlo již v pondělí přinést jednání na Jihomoravském kraji, kde se bude řešit situace všech nemocnic. „Že klesne výkonnost nemocnice, je zřejmé, ale to platí pro všechny. Pak bychom měli hledat výkony, které budou ekonomicky nejvýhodnější a ty se snažit poskytovat. Chirurgové dělali velmi náročné výkony a ortopedové taky. Nevím, jak se mladí lékaři dohodnou a jaký bude výstup z toho všeho. Časové podmínky jsou vyřešené, teď se řeší odměňování. Pokud bychom ale šli do podmínek lékařů, je to enormní číslo. To ani zřizovatel neunese a my jako nemocnice na tom v žádném případě nemáme,“ uvedl Kavka na závěr.(Luke)


Podobné články:
Hledání jednatele nemocnice začíná od začátku - ze dne 22.03.2024 (2)
V nemocnici rezignoval jednatel i předseda dozorčí rady - ze dne 04.03.2024 (2)
Jednatel Nemocnice Boskovice rezignoval - ze dne 26.01.2024 (2)
Nová technika pro porodnici - ze dne 08.01.2024 (2)
Nemocnice Boskovice i v lednu zůstává v režimu akutní péče, neúspěšně naopak vypadá dohoda s novým - ze dne 07.01.2024 (2)
V Nemocnici Boskovice může od ledna dojít k omezení dětské pohotovostní služby - ze dne 23.12.2023 (2)
Omezené návštěvy v nemocnici - ze dne 05.12.2023 (2)
Nemocnice Boskovice omezí plánované operační výkony - ze dne 31.10.2023 (2)
Nemocnice vykázala pětimilionovou ztrátu a dál hledá lékaře - ze dne 12.10.2023 (2)
Převzali bývalou záchranku - ze dne 20.09.2023 (2)
Boskovická nemocnice se stará o zdraví pacientů již 65 let - ze dne 17.09.2023 (2)
Boskovice představily nového jednatele nemocnice - ze dne 01.07.2023 (2)
Nemocnici hrozilo dočasné uzavření operačních sálů - ze dne 13.05.2023 (2)
Tři zájemci o místo ředitele nemocnice - ze dne 25.04.2023 (2)
Nemocnici dočasně povede starostka - ze dne 24.03.2023 (2)
Omezení návštěv v nemocnici - ze dne 16.03.2023 (2)
Porodnice Boskovice oblíbená i mimo okres - ze dne 12.03.2023 (2)
Převod nemocnice pod kraj? Podle města nereálný - ze dne 12.03.2023 (2)
Dan Štěpánský končí jako jednatel nemocnice - ze dne 05.03.2023 (2)
Prvním dítětem je Vojtíšek - ze dne 08.01.2023 (2)

Všechny články z tohoto čísla (13/2023):

Rubrika: Zpravodajství
Advent na Svojanově – speciální prohlídky, hedvábní andělé a čerti, hostina i Popelka
Akce „Kdo je vidět, vyhrává!“ se uskutečnila v Boskovicích a Letovicích
Cena vody ve svazku se téměř nezmění
Černá stavba ohrožuje děti
Jarmarku se dvoudenní program osvědčil
Kraj rozšiřuje elektronické jízdenky
Literární soutěž ke svátku 17. listopadu
Mikulášská jízda se vrací
Mikulášská jízda se vrátila
Nemocnici ohrožuje celorepubliková akce lékařů, a navíc se dostala do interpersonálních vztahů
Novorozenec v babyboxu
Obecních ohňostrojů ubývá
Omezené návštěvy v nemocnici
Opraví byty s pečovatelskou službou
Petice rekonstrukci koupaliště neurychlí
Rozhodnou o knihovně?
Ryby by měly podražit o koruny
Sbírka po tragicky zesnulém policistovi
Semafory u Sebranic zmizí 2. listopadu odpoledne
Učitelé budou stávkovat v pondělí 27.11.2023
V Boskovicích ubude reklam
V Cetkovicích opravují vodovod i kanalizaci
Vánoční svátky začínají
Zemřel hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly
Zemřel Petr Křivinka

Rubrika: Sport
Fotbalisté vypadli ve čtvrtfinále
Fotbalový podzim je u konce
Hotel Závrší znovu otevřen
Plavecké zlato ze štafety
Přestřelku v Blansku ovládly Boskovice
Sportovat Mildu Bayera stále baví
Ze Švýcarska přivezli páté místo

Rubrika: Představujeme
Oujeská reality plní sny o vysněném domově

Rubrika: Napsali nám
Denní centrum pro lidi bez domova nově otevíráme i o víkendu
Chlapci ze „Zelené“ si doběhli pro 3. místo v krajském kole přespolního běhu
Pasování prvňáčků na Zelené
SENÁTORKA VÍTKOVÁ PROSAZUJE ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA